Pączki!
- souloftaste
- 6 lut 2018
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 30 paź 2018

Gdzie rozpoczyna się historia pączka? W Starożytnym Rzymie. Rzymianie, chcąc przywitać wiosnę urządzali huczne biesiadowanie, a stoły zastawiali suto mięsem. Wtedy, jako przekąskę podawano pączki z ciasta chlebowego, nadziane słoniną. Pączki w takiej formie przywędrowały także do Polski. Te najdawniejsze były nadziewane boczkiem, mięsem i obficie zapijano je wódką. "Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko, mógłby go podsinić" - pisał Jędrzej Kitowicz.
Pączki „posłodzono” w Egipcie. Nikogo jednak nie powinno dziwić, że to właśnie w północnej Afryce pączek stał się słodki. Arabowie do dzisiaj słyną z niesłychanie słodkich deserów.
100 milionów. Tyle pączków trafi do naszych brzuchów w nasz ulubiony czwartek w roku. ALE! Pączek to ciastko znane i lubiane nie tylko w Polsce.
W Ameryce królem jest oczywiście donut. Tureckie pączki – lokma to bardzo słodkie, oblane syropem cukrowym kuleczki. Wystarczają na jeden kęs. Na Węgrzech spróbować można farsangi fánk, czyli pączka bez nadzienia. Podaje się je obok. W Holandii natomiast popularny jest oliebollen, który bardziej przypomina polskie racuchy niż pączki. Ten Holenderski przysmak jest nadziewany żurawiną, rodzinkami i kawałkami jabłek. Hiszpanie jedzą „gniazdka” z ciasta parzonego. Pączki
z ciasta parzonego są popularne także w Wiedniu i we Francji. Anglicy przygotowują pączki z serka homogenizowanego, a włoskie bomboloni nadziewa się od góry. Co kraj to obyczaj! W Polsce chyba najbardziej popularne są pączki nadziewane konfiturą z róży, ale wariantów jest mnóstwo… pączek
z budyniem, czekoladą, toffi, masą bakaliową… posypany cukrem pudrem, oblany czekoladą albo lukrem… Ja też nie mogłam się zdecydować i zrobiłam pączki w trzech wersjach smakowych. Obowiązkowo, z konfiturą mojego taty. Z budyniem i z kremem pomarańczowym.

Składniki:
1 kg mąki
100 g drożdży
500 ml mleka
150 g cukru
cukier z prawdziwą wanilią
6 żółtek
jedno jajko
150 g masła-roztopionego
sok i skórka z cytryny
sól
kieliszek wódki
Przygotowanie:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę przesiać.
Cytrynę sparzyć, otrzeć z niej skórkę i wycisnąć sok.
Z drożdży przygotować rozczyn. Składniki na rozczyn odejmujemy z przepisu. Drożdże pokruszyć do miski, zasypać jedną łyżką cukru i zalać ciepłym mlekiem (ok. 400 ml). Mleko nie może być gorące – to zabije drożdże i spowoduje, że rozczyn nie wyrośnie. Dodać 200 g mąki i dokładnie wymieszać, tak żeby nie było grudek. Odstawić do wyrośnięcia.
Rozczyn dodać do przesianej mąki i delikatnie wymieszać, tylko do połączenia składników.
Dodać pozostałe składniki i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz.
Wyrabiać do momentu, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki mimo, iż ciasto będzie się lekko kleić; wygodnie jest wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego). Ciasto jest dobrze wyrobione, jeśli po naciśnięciu nań palcem i zrobieniu niewielkiego dołka, ciasto
z powrotem „odskoczy”.
Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1h).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić.
Z ciasta uformować kulki, u mnie ok. 60g każdy pączek. Odkładać je na blat oprószony mąką
i przykryć lnianą ściereczką, żeby nie wysychały. Ciasto na pączki jest bardziej klejące, niż tradycyjne drożdżowe. Starajmy się nie podsypywać lub podsypywać jak najmniej mąki przy formowaniu pączków. Będą dzięki temu delikatne.
Są dwa sposoby nadziewania. Przed smażeniem i po smażeniu. Jeżeli chcemy nadziać pączki przed smażeniem możemy rozpłaszczyć kawałek ciasta na dłoni, na środek położyć łyżeczkę nadzienia,
a następnie złączyć ciasto nad nadzieniem i uformować kulkę. Można też wycinać szklanką krążki, na połowę z nich położyć łyżeczkę nadzienia, przykryć drugim krążkiem i dociskając złączyć brzegi.
Ja zawsze nadziewam pączki po smażeniu, przy pomocy rękawa cukierniczego i specjalnej tylki do nadziewania pączków.
Pozostawić w cieple do podwojenia objętości - powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte. „Obrączka” na pączkach tworzy się, gdy pączek jest pięknie wyrośnięty, napuszony i lekki. Wtedy unosi się na powierzchni oleju.
Optymalna temperatura tłuszczu do smażenia pączków to 175˚C. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że pączek szybko zbrązowieje, a w środku będzie nadal surowy. Niska temperatura spowoduje natomiast, że pączek wchłonie tłuszcz. Podczas smażenia temperaturę tłuszczu trzeba kontrolować. Najlepiej, jeżeli mamy termometr cukierniczy, ale i bez tego można sobie poradzić. Temperaturę najlepiej sprawdzić wówczas, wrzucając do tłuszczu kawałek chleba. Powinien szybko wypłynąć i zarumienić się w ciągu ok. 50 sekund. Ja smażę pączki na smalcu.
Po usmażeniu odkładać na ręcznik papierowy do odsączenia. Nadziać. Jeszcze ciepłe lukrować,
a pudrować przestudzone.




NADZIENIE
Budyń
Składniki:
500 ml mleka
2 żółtka
2-3 łyżki cukru
1 łyżka cukru z wanilią lub wanilia z połowy laski wanilii
2 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Wyskrobać ziarenka z połowy laski wanilii. 1,5 szklanki mleka zagotować z cukrem i wanilią.
W pozostałej ilości mleka rozrobić ze skrobią ziemniaczaną i żółtkami.
Dodać do gotującego się mleka i mieszać intensywnie, do zagotowania. Gotować minutę.



Krem pomarańczowy
Składniki:
4 duże pomarańcze
1 cytryna
220g cukru kryształu
250g masła
4 żółtka
Przygotowanie:
Pomarańcze sparzyć. Z dwóch zetrzeć skórkę, a z wszystkich wycisnąć sok.
Wycisnąć sok z cytryny.
Do rondelka wlać sok i dodać skórkę z pomarańczy.
Gotować na wolnym ogniu ok 10-15 minut.
Dodać cukier oraz masło i mieszać, aż do rozpuszczenia składników.
Na koniec dodać roztrzepane żółtka i mieszać do momentu, aż krem zacznie gęstnieć (ok 20 minut).
Smacznego!

a te są z domową konfiturą…:)


Comments